My Polacy nazywamy je np. klątwą lub zemstą faraona. A chodzi przecież o zatrucia i dolegliwości pokarmowe, które przydarzają nam się w trakcie wypoczynku w krajach arabskich. Jak leczyć te przypadłości podczas pobytu w Turcji lub Egipcie i jak im zapobiegać? Na te pytania odpowiada lek. Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, lekarz rodzinny w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Na tzw. zemstę faraona najczęściej użalają się turyści odwiedzający Egipt, ale bardzo często dotyka ona również osoby podróżujące do Turcji, Tunezji czy Maroko. Wówczas żartobliwie nazywamy ją zemstą sułtana. Zemsta faraona to nic innego, jak dokuczliwe, wyczerpujące dolegliwości pokarmowe, których przyczyną jest odmienna flora bakteryjna układu pokarmowego u turystów z krajów europejskich.

– Dokuczliwe przypadłości to przede wszystkim biegunka trwająca kilka dni, bóle brzucha, nudności, wymioty, czasem gorączka. Dolegliwości te często nazywamy również biegunką podróżnych. Trwają one najczęściej kilka dni, nierzadko mocno wyczerpują wczasowicza i mogą doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu – tłumaczy lek. Jolana Węgierska-Januszkiewicz z PCUZ.

Jak leczyć zemstę faraona?

Turyści odwiedzający kraje arabskie mogą nabawić się zemsty faraona np. poprzez picie wody z kranu czy spożywanie nieumytych, surowych owoców. Leczenie tej przypadłości trwa kilka dni i polega na przyjmowaniu leków przeciwdrobnoustrojowych, stosowanych w leczeniu ostrej lub przewlekłej biegunki bakteryjnej. W Polce do takich leków należy m.in. te zawierające substancje czynne, tj. loperamid czy pochodne nitrofuranu. Podczas leczenia zemsty faraona warto również pamiętać o uzupełnianiu płynów.

– Podczas leczenia biegunki podróżnych należy pić głównie wodę mineralną. Należy zrezygnować z produktów mlecznych oraz dodawania do napojów kostek lodu, które mogą być przygotowane z nieprzegotowanej wody. Na czas choroby unikamy surowych posiłków, na rzecz potraw gotowanych. Podczas całego pobytu wakacyjnego zdecydujmy się również na mycie zębów wyłącznie wodą przegotowaną lub butelkowaną – dodaje lek. Jolanta Węgierska-Januszkiewicz.

Profilaktyka zemsty faraona

Aby zapobiec zakażeniom bakteryjnym przewodu pokarmowego, przed planowanym wyjazdem do krajów arabskich, warto zaopatrzyć się i przyjmować suplementy diety – tzw. probiotyki, które w swoim składzie zawierają szczepy żywych, dobroczynnych bakterii. Szczepy te są naturalnym, ochronnym składnikiem mikroflory jelitowej każdego człowieka. Większość z tych preparatów można kupić w aptece bez recepty.

Zobacz również: Jak opalać się bezpiecznie?