Wiosna i lato to okres, kiedy coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Spacerując regularnie po łąkach i lasach możemy natknąć się na kleszcze, które przenoszą chorobę zwaną kleszczowym zapaleniem mózgu. Aby uchronić się przed jej skutkami warto rozważyć szczepienie ochronne.

Jak sama nazwa wskazuje, kleszczowe zapalenie mózgu powodują kleszcze, które przenoszą wirus KZM. W Polsce jego nosicielem jest najczęściej gatunek kleszcza pospolitego, który jest obecny w trawach, zaroślach i podmokłych lasach liściastych, a aktywny szczególnie w maju i czerwcu oraz wrześniu i październiku. Ukłucie kleszcza może być niebezpieczne i mieć poważane konsekwencje dla naszego zdrowia.

– Kleszczowe zapalenie mózgu w pierwszej fazie objawia się gorączką, której towarzyszą stany przypominające przeziębienie lub grypę. Następnie objawy ustępują, po czym ponownie pojawia się gorączka, a wirus zaczyna atakować i uszkadzać nasz układ nerwowy. Równolegle mogą wystąpić również bóle głowy, mięśni i stawów, nudności, wymioty, drgawki, zaburzenia równowagi. Dlatego, jeśli wiemy, że ukąsił nas kleszcz, nie powinniśmy bagatelizować żadnych objawów klinicznych – mówi Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, lekarz pediatra w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Kleszczowe zapalenie mózgu w lekkiej postaci jest całkowicie wyleczalne. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych, przeciwdrgawkowych i rehabilitacji. Kiedy jednak mamy do czynienia z ciężką postacią choroby, wówczas jej skutki poważnie wpływają na nasze zdrowie powodując niedowłady, porażenia czy zanik mięśni, a w ostatnim stadium nawet śmierć. Jeśli nie możemy unikać miejsc, w których zwykle występują kleszcze, warto pomyśleć o szczepieniu przeciw KZM, które wytworzy w organizmie przeciwciała zapobiegające rozwoju choroby.

– Szczepienia są szczególnie zalecane osobom, które przebywają przez dłuższy czas na polach, łąkach i terenach leśnych, zarówno pracującym w takim otoczeniu, jak i młodzieży, uczestniczącej w koloniach czy obozach. Małe dzieci szczepimy już od 2 roku życia. Do szczepienie przeciw KZM kwalifikuje lekarz pierwszego kontaktu, z którym podczas wizyty wstępnej powinniśmy podzielić się wszelkimi wątpliwościami – dodaje Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, lekarz pediatra w PCUZ.

Szczepionka przeciw KZM jest bezpieczna. Podaje ją się domięśniowo w ramię w trzech dawkach.  Pierwsza dawka przyjmowana jest przez pacjenta w dowolnym momencie, druga w okresie około 1 miesiąca po pierwszej, a trzecia 12 miesięcy po drugiej. Po 3 latach warto przyjąć również tzw. dawkę przypominającą. Pełną odporność zyskuje się już po drugim szczepieniu.

W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu można wykonać po konsultacji lekarskiej. Jedna dawka szczepionki dla osoby dorosłej to koszt 135 zł, a dla dziecka do 16 roku życia – 130 zł. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 76 746 08 55 lub bezpośrednio u lekarza pierwszego kontaktu.

Przeczytaj również inną poradę: Co zrobić, gdy ugryzie cię kleszcz?