W okresie dorastania w organizmie młodego człowieka zachodzi wiele zmian. W tym czasie młodzi ludzie borykają się z różnymi formami obniżenia nastroju, nierzadko również z depresją. O depresji nastolatków mówi Agata Jakubowska-Syta, psycholog, psychoterapeuta z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, pracująca w Polkowickim Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 793 200 020.

Obniżenie nastroju czy depresja u młodzieży są ściśle związane z okresem dorastania. W tym czasie otoczenie rodzinne schodzi na drugi plan, a w kręgu zainteresowania osoby młodej są relacje budowane wśród rówieśników. Rywalizacja o popularność w grupach kolegów i koleżanek – zarówno ta naturalna jak i stworzona przez obecne czasy – sprawia, że młody człowiek porównuje siebie z innymi. To z kolei niejednokrotnie prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości, kompleksów oraz nieradzenia sobie z tzw. poczuciem gorszości.

– Nastolatek w okresie dorastania przechodzi tzw. „burzę hormonalną”. W tym okresie jego nastroje zmieniają się bardzo często i gwałtownie. Chęć zdobycia niezależności rodzi wiele konfliktów z rodzicami, co może prowadzić do powstania poczucia złości, frustracji i bezsilności. Silne przeżycia wewnętrzne oraz trudność w ich prawidłowym rozładowaniu mogą zostać spotęgowane dodatkowo prze czynniki środowiskowe. Oznacza to, że stany depresyjne mogą częściej występować u tych nastolatków, których rodzice cierpieli na nie w przeszłości – wyjaśnia Agata Jakubowska-Syta, psycholog z PCUZ.

Depresja u młodzieży: Jak powstaje?

Depresja młodzieńcza to choroba o wielu czynnikach – społecznych, psychicznych, rodzinnych i środowiskowych. Najczęściej dotyka osoby, które przeżywają silne napięcia i stres, są ofiarami szeroko pojętej przemocy, zostały wykorzystane lub zaniedbane emocjonalnie. Choroba dotyczy również młodych osób, które straciły kogoś bliskiego, doświadczyły traumatycznych przeżyć lub cierpią na zaburzenia psychiczne. Depresja u młodzieży może łączyć się ponadto z zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami łaknienia czy zażywaniem substancji psychoaktywnych. W konsekwencji mogą pojawić się również wagary, ucieczki z domu, zdecydowane pogorszenie relacji z najbliższymi, a nawet próby samookaleczenia i próby samobójcze.

Jak pomóc młodej osobie z depresją?

Leczenie depresji u młodzieży polega głównie na psychoterapii indywidualnej i grupowej, w które powinni być zaangażowani wszyscy członkowie rodziny. Jeśli psychoterapia nie jest wystarczająca, stosuje się przeciwdepresyjne leczenie farmakologiczne, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem psychiatrą.

– Kluczem do budowania dobrej relacji rodzica z nastolatkiem jest dialog. W procesie leczenia ważna jest miłość, zrozumienie ze strony rodzica i uczucie troski, które nie jest zależne od stanu zdrowia młodej osoby. Leczenie depresji u młodzieży wymaga dużego zaangażowania ze strony opiekunów, cierpliwości i zrozumienia. Przede wszystkim chęci, motywacji oraz przestrzeni do rozmowy i współpracy z psychoterapeutą – dodaje Agata Jakubowska-Syta, psycholog PCUZ.

W sytuacjach trudnych, młodzi polkowiczanie mogą korzystać z Polkowickiego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 793 200 020, finansowanego przez gminę Polkowice, który działa codziennie w godzinach od 16:00 do 24:00. Osoby do 18 roku życia, z terenu całej gminy, mogą tu otrzymać doraźną pomoc psychologiczną oraz niezbędne wskazówki, dotyczące psychologicznej pomocy instytucjonalnej.

Zobacz również: Jak pomóc dorastającemu dziecku?