Depresja jest zaburzeniem nastroju. Choroba ta powoduje, że człowiek traci energię życiową, ma niską gotowość do działania i wykonywania swoich ról, życiowych czy zawodowych. Depresja może objawiać się w rozmaity sposób, w zależności od czasu i nasilenia choroby.

Depresję, jak każdą chorobę, powinien rozpoznać lekarz. Ważne jest pytanie kiedy zgłosić się do lekarza dostrzegając u siebie objawy depresyjne. Jeśli obniżenie nastroju, niechęć do życia, brak odczuwania radości, poczucie mniejszej wartości trwają dłużej niż sześć miesięcy,  to jest to wskaźnik do tego, by poszukać konsultacji lekarskiej. Zadaniem specjalisty jest wtedy przeprowadzenie dokładnego wywiadu dotyczącego życiowych trudności i objawów, które są klasyfikowane, dzięki czemu wiemy z jakim rodzajem depresji będziemy się mierzyć. Czy to choroba, która wymaga wsparcia psychologicznego lub psychoterapii, czy w leczeniu będzie stosować się także środki farmakologiczne.

Depresja to nie tylko zmiany nastroju. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.

Objawy depresji to:

 • obniżony nastrój,
 • anhedonia – niezdolność do odczuwania przyjemności (rzeczy, które zwykle nas cieszyły, nie wzbudzają naszego zainteresowania),
 • niska samoocena,
 • brak poczucia sensu,
 • trudności w koncentracji,
 • kłopoty z podejmowaniem decyzji,
 • męczliwość, mniejsza aktywność,
 • poczucie winy,
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia apetytu,
 • bóle i zawroty głowy,
 • dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
 • myśli o śmierci i samobójstwie.

Depresję można i powinno się leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja – objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego. Najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji.

Na depresję zbawiennie działa aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Problem jednak w tym, że osoby z depresją często nie są w stanie podjąć wysiłku. Psychoterapia i farmakoterapia mogą pomóc w zrobieniu pierwszego kroku; warto znaleźć sobie dyscyplinę sportu, która nie będzie zbyt kłopotliwa czy stresująca, na przykład spacery czy jeżdżenie na rowerze. Uprawianie regularnie sportu przez pół roku może wyraźnie poprawić samopoczucie.

Odpowiednio przeprowadzone leczenie pozwala zmniejszyć ryzyko występowania kolejnych nawrotów choroby. Osoby, które podejrzewają u siebie depresję, bądź zauważają objawy u swoich bliskich powinny skontaktować się z lekarzem psychiatrą. Pomoc psychiatryczną i psychologiczną można uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie lekarz będzie mógł właściwie ocenić stan osoby cierpiącej na depresję i zalecić dalsze postępowanie psychoterapeutyczne, czy farmakologiczne.

Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A. jest realizatorem zadania „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym” finansowanego z budżetu Gminy Polkowice.

Więcej informacji:
PCUZ – ZOZ S.A. – Ośrodek Pomocy Psychologicznej, tel. 76 746 08 60,
Polkowicki Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży 793 200 020.