960 wykonanych badań profilaktycznych i kilkadziesiąt szczepień przeciwko wirusowi HPV. W Polkowicach zakończyły się organizowane po raz 12. Polkowickie Dni „Chronię życie przed rakiem”. 

Polkowice od 12 lat organizują w marcu tygodniową kampanię „Chronię życie przed rakiem”, której celem, poprzez edukację i profilaktykę przeciwnowotworową, jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka. Bierze w niej aktywie udział młodzież szkolna, rodziny i seniorzy, a także Klub Amazonek, zachęcając do badań i szczepień. Uczniowie przygotowują filmy edukacyjne, spektakle teatralne, happeningi, plakaty i prace plastyczne promujące profilaktykę nowotworową. Dzielą się swoją wiedzą z rówieśnikami wykorzystując social media i namawiając dorosłych poprzez wolontariat i akcje ulotkowe do badań i dbania o swoje zdrowie.

– Nie każda kobieta zarażona wirusem HPV zachoruje na raka szyjka macicy, ale każdy rak szyjki macicy jest spowodowany tym wirusem. Dlatego tak ważne są profilaktyka i szczepienia ochronne – przypomina Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, lekarz pediatra w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Łącznie, w trakcie dwunastu edycji kampanii, wykonano już 12 406 bezpłatnych badań: cytologii, USG piersi, mammografii, spirometrii płuc, pulsoksymetrii oraz szkoleń z samobadania piersi. Przeciwko wirusowi HPV zaszczepiono 3350 dziewczynek. Polkowice są pierwszą gminą w kraju, gdzie na tak szeroką skalę prowadzona jest dla mieszkańców bezpłatna profilaktyka.

– Kiedy zaczynaliśmy rak piersi był pierwszą przyczyną umieralności wśród kobiet z powodu nowotworów w powiecie polkowickim. Dzisiaj, po 12 latach przemyślanych i konsekwentnie prowadzonych przez nas działań, umieralność z powodu raka szyjki macicy spadła na piąte miejsce, a z powodu raka piersi na szóste miejsce. To jest skala naszego sukcesu – podkreśla Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych i pomysłodawczyni akcji.

Gmina Polkowice, we współpracy ze Starostą polkowickim, chciałaby zainicjować od przyszłego roku działania w ramach programu antynowotworowego w całym powiecie polkowickim. Pierwsze takie działanie, to z sukcesem przeprowadzony projekt nakierowany na raka płuc. Dzięki temu programowi wykryto już 65 nowotworów płuc i ponad 700 przypadków przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Zdjęcia z tegorocznych akcji i konferencji podsumowującej kampanię 2018 można obejrzeć TUTAJ.