Dzięki budżetom Rad Osiedli, polkowiczanie mogą sami decydować, z jakich badań chcą skorzystać. Już 11 października mieszkańcy Osiedla Stare Miasto będą mogli zarejestrować się w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych na badania reumatologiczne i badania przewodnictwa nerwowego.

11 października w PCUZ będzie prowadzona rejestracja na tzw. panel reumatologiczny z konsultacjami lekarza reumatologa. Badania pozwolą wykryć u pacjenta m.in. stany zapalne w organizmie, reumatoidalne zapalenie stawów czy dnę moczanową. W tym samym dniu będzie można zapisać się również na badanie poziomu witaminy D3 oraz EMG nadgarstka, czyli badanie przewodnictwa nerwów obwodowych w kierunku zespołu cieśni nadgarstka.

– O rodzajach badań dla poszczególnych osiedli w Polkowicach zadecydowali sami mieszkańcy podczas rozmów i konsultacji z radnymi rad osiedlowych. Oczekiwania i potrzeby mieszkańców radni osiedlowi analizowali i uzgadniali z pracownikami ochrony zdrowia, planując nie tylko organizację tych badań, ale również biorąc pod uwagę budżet, którym dysponują. Zachęcam do skorzystania z tych bezpłatnych badań. Są one starannie dobrane do wieku i problemów zdrowotnych mieszkańców. Wczesne wykrycie każdej choroby jest niezwykle istotne, dlatego warto wykonywać badania profilaktyczne, a także wprowadzać i utrwalać prawidłowe nawyki w zakresie zdrowego stylu życia, co pozwoli nam cieszyć się pełnią zdrowia – mówi Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Panel reumatologiczny, który będzie wykonywany w PCUZ, adresowany jest do mieszkańców Osiedla Stare Miasto powyżej 10 roku życia i obejmuje badania, tj. CRP (tzw. białko ostrej fazy), RF, OB, odczyn Waalera-Rosego i poziom kwasu moczowego. Po wykonaniu tych badań pacjent zostanie umówiony na konsultację z lekarzem reumatologiem.

Badanie przewodnictwa nerwowego w kierunku zespołu cieśni nadgarstka z kolei, powinny wykonać osoby, które zaobserwowały u siebie typowe objawy tego stanu chorobowego, czyli mrowienie, drętwienie nadgarstka oraz ból pojawiający się w nocy i nad ranem, który wybudza ze snu. Badanie zalecane jest osobom po 35 roku życia, których sprawność manualna jest obniżona lub które przeciążają rękę wykonując codzienne czynności zawodowe lub domowe.

Na badania można zapisać się 11 października, w godz. 15:00-16:00 w holu przychodni lub telefonicznie 531 290 017. Badania finansowane są z budżetu gminy Polkowice.

 

Ważne terminy

11.10.2018 – Rejestracja dla Osiedla Stare Miasto – godz. 15:00-16:00

13.10 2018 – Badania laboratoryjne (badania z panelu reumatologicznego, witamina D3) – godz. 9:30-10:30

20.10.2018 – Konsultacje specjalisty reumatologa – w godz. 8:00-15:00

13.11.2018 – Przewodnictwo naczyniowe – w godz. 9:00-15:00

Badania dla Osiedla Stare Miasto w Polkowicach