Bezpłatna wypożyczalnia sprzętu medycznego działa przy Centrum Gerontologii w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Korzystają z niej bezpłatnie mieszkańcy gminy Polkowice.

78-letnia Stanisława Cirko w ciągu ostatnich 8 lat przeszła dwa udary. Ostrożnie porusza się po niewielkim mieszkaniu opierając się w razie potrzeby o ściany lub pomagając sobie chodzikiem. Po ostatnim udarze wstawanie z niskiego tapczanu stało się niemożliwe bez pomocy, dlatego rodzina zdecydowała się na wypożyczenie medycznego łóżka ze specjalnym materacem. – Teraz mamie jest zdecydowanie łatwiej. Łóżko jest wygodne, a jego wysokość pozwala na samodzielne wstawanie – mówi Arleta Cirko, która codziennie po pracy zagląda do mamy.

W polkowickiej przychodni można wypożyczyć łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, balkoniki, kołnierze ortopedyczne, temblaki czy inhalatory. – W ciągu trzech lat działalności z naszej pomocy skorzystało ponad 100 osób. Wypożyczenie jest bezpłatne. Należy jedynie uiścić niewielką kaucję, która jest zwracana przy oddawaniu wypożyczonego sprzętu – informuje Anna Leśniak, kierownik Centrum Gerontologii.

Już niemal jedna czwarta mieszkańców Polkowic to seniorzy. Władze gminy rozumieją ich potrzeby realizując program SENIOR, obejmujący między innymi bezpłatne szczepienia, badania profilaktyczne czy bezpłatne wypożyczanie sprzętu medycznego. Pani Stanisława, która mieszka przy ulicy Kmicica, ma wielu sąsiadów w swoim wieku. To jedno z pierwszych budowanych osiedli w mieście. Wszyscy tutaj się znają i pomagają sobie nawzajem. – Jak przychodzi wiosna, to ławki są pełne. Jest o czym rozmawiać. Śmiejemy się, że to nasze kluby towarzyskie – przyznają mieszkańcy.

Informacje dot. wypożyczani sprzętu: Anna Leśniak – kierownik Centrum Gerontologii | gab. 114, tel. 76 746 08 35