Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych przekazało 1 tonę plastikowych nakrętek na rzecz małej Igi Sielickiej, mieszkanki Polkowic i pacjentki PCUZ. Pieniądze z ich sprzedaży wesprą leczenie i rehabilitację dziewczynki, która urodziła się z wrodzonym zakażeniem wirusem cytomegalii.

Koło PCK, działające przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, zbiórkę nakrętek prowadziło od listopada 2017 roku do kwietnia 2018 roku. Mieszkańcy Polkowic mocno zaangażowali się w całą akcję. W efekcie zebrano 1 tonę plastikowych kapsli, które w 84 workach pojechały do domu Igi Sielickiej. Całą akcję zorganizowały i koordynowały Izabela Bil i Renata Jaworska-Nowak.

– Przyszła do mnie pani Kamila Sielicka, mama Igi Sielickiej naszej pacjentki i powiedziała, że chciałaby zbierać nakrętki dla małej, aby zebrać fundusze na jej leczenie. Postanowiliśmy pomóc jako pracownicy przychodni. Udostępniliśmy powierzchnię magazynową, zorganizowaliśmy akcję informacyjną w przychodni i w social media. Odzew ze strony mieszkańców był ogromny. Od jesieni zeszłego roku zebraliśmy tonę tych nakrętek, czyli około 300 000 sztuk – Izabela Bil z PCUZ.

Wartość zebranych nakrętek to około 1 tys. złotych. Pieniądze będą przeznaczone na leczenie i rehabilitację małej Igi Sielickiej. Dziewczynka urodziła się z wrodzonym zakażeniem wirusem cytomegalii. Wirus ten spustoszył jej układ nerwowy i uszkodził słuch. Pierwsze 3 miesiące życia spędziła w szpitalu walcząc o każdy dzień życia. Iga jest wcześniakiem. Ma m.in. opóźniony rozwój psychoruchowy, obniżone napięcie mięśniowe, małogłowie i głęboki niedosłuch. Mała mieszkanka Polkowic jest od stała opieką przychodni.

– Iga rehabilitowana jest obecnie 4 razy w tygodniu. Jesteśmy w trakcie terapii komórkami macierzystymi. Córka korzysta aktualnie również z turnusów logopedycznych. Pieniądze ze sprzedaży nakrętek wesprą dalsze leczenie i rehabilitację – mówi Kamila Sielicka, mama małej Igi.

 

Polkowiczanie, w tym pracownicy Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych są bardzo chętni do pomocy, jeśli chodzi o zdrowie mieszkańców gminy.

– Włączamy się zawsze w akcje pomocy dla naszych pacjentów. Możemy również liczyć na otwarte serce mieszkańców naszej gminy, którzy wspierają podobne działania. W imieniu swoim, rodziców Igi i jej samej dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w tę akcję i realnie pomogli w powrocie do zdrowia małej dziewczynki – mówi Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Osoby, które chcą wesprzeć leczenie Igi Sielickiej mogą to zrobić już 24 czerwca. W Sobinie, w parafii św. Michała Archanioła, zostanie zorganizowany charytatywny festyn rodzinny, który potrwa od godz. 13:00 do 22:00. W programie są m.in. rodzinne zabawy, atrakcje dla dzieci, zawody strzeleckie, parada motocykli czy występ chóru młodzieżowego Cantabile z Polkowic.

Informacje o leczeniu Igi dostępne są na facebookowym profilu 1% dla Igusi.