25 litrów daru życia, jak nazywana jest krew, oddali honorowi krwiodawcy podczas wspólnej akcji Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych i Klubu HDK PCK im. Miedzianej Kropli Krwi przy ZG Rudna.

Do pobrania zgłosiło się ponad 77 osób, ale po badaniach lekarskich dopuszczono ponad 50 dawców. Wśród nich była również Izabela Bil, która pracuje w polkowickiej przychodni. – Zaczęłam oddawać regularnie krew kilka lat temu. I widzę, że jest wśród nas coraz więcej pań. Do tej pory oddałam 12 litrów i czuję się świetnie! – Pobranie nic nie boli, to tylko lekkie ukłucie, mniej bolesne od użądlenia pszczoły – dorzucają Katarzyna Grejć i Joanna Redlicka, które również pracują w PCUZ i oddają krew.

Polkowickie Centrum usług Zdrowotnych organizuje zbiórki krwi dwa razy do roku wspólnie z klubem HDK im. Miedzianej Kropli Krwi. Klub działa od 41 lat i obecnie liczy ponad 350 członków. Jak potwierdza jego prezes Piotr Marszałek, do klubu zgłasza się coraz więcej chętnych, którzy mają świadomość, czym jest honorowe krwiodawstwo.

– Pierwszy raz oddałem krew w wojsku, bo chciałem ustalić grupę krwi i pójść na przepustkę – śmieje się Jan Kulikowski, zastępca kierownika działu infrastruktury technicznej i logistyki w PCUZ. – Ale po latach zacząłem oddawać krew regularnie i, jak mówię znajomym, utoczyłem już ponad kanister, bo dokładnie 21 litrów. Przed laty, mój ojciec bardzo potrzebował krwi na operację i znaleźli się ludzie, którzy ją dla niego oddali, dostał dar życia. Zdecydowałem, że podziękuję za tę bezinteresowną pomoc zostając honorowym dawcą.

Przed oddaniem krwi trzeba zjeść pełnowartościowe śniadanie. Być wypoczętym i dobrze nawodnionym. – Zdarzało nam się, że wysportowany młody człowiek zemdlał na łóżku. Okazało się, że przyszedł na akcję po nocnej zmianie na kopalni. Dlatego dziękując wszystkim dawcom zawsze prosimy, aby dbali o siebie i swoje zdrowie – mówi Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Przypomnijmy, że dorosły człowiek ma około 5 litrów krwi i może oddać pół litra raz na 8 tygodni. Warunkiem jest wiek od 18 lat, waga powyżej 50 kilogramów oraz dobry stan zdrowia.